Materiały do samodzielnej realizacji - listopad

 

 

 

 

 


 

 

Listopadowe wieczory zazwyczaj upływały nam w Pogodnym Klubiku na pracach związanych z przygotowaniami do Świąt. Mimo, iż do Bożego Narodzenia jeszcze przecież sporo czasu Seniorzy zawsze wspólnie opracowywali coraz to piękniejsze ozdoby, które później stanowiły dekorację naszej sali oraz naszych domów wprowadzając w niepowtarzalną atmosferę, a także sprawdzały się jako unikatowe prezenty dla bliskich. Wykonane z pomysłem, mieniące się odcieniami złota i srebra choinki z makaronu czy papierowej wikliny, różne rodzaje bombek i ozdób na świąteczne drzewko, tradycyjne wieńce czy stroiki, a nawet samodzielnie skonstruowane szopki znajdowały swoich zwolenników w coraz szerszym gronie odbiorców, którzy zapragnęli, by wykonane przez seniorów dzieła cieszyły ich oczy w tak szczególnym okresie świątecznym. Dziś chociaż nie możemy wykonywać ozdób wspólnie spotykając się w naszej siedzibie zachęcam do aktywności twórczej!

 

 

 

 

 

W tym roku pandemia zmieniła wszystko. Nie mogliśmy zrealizować wszystkich naszych planów, związanych z realizacją wycieczek, dlatego też proponujemy podróże wirtualne. Rozpoczniemy od zwiedzania zabytku bliskiego naszemu sercu Zamku na Wawelu.

 


 

 

Osoby dotknięte problemem bezsenności mogą borykać się z narastającą frustracją, która w efekcie prowadzi do spadku koncentracji i produktywności w ciągu dnia. Muzyka lecznicza zawarta w materiale jest zgodna z pracą mózgu w stanach zasypiania, oraz w pierwszej fazie snu. Dlatego stanowi doskonałą pomoc w usypianiu, dzięki czemu muzykoterapia często może stanowić remedium na bezsenność, pozwalając obejść się bez konieczności stosowania środków farmakologicznych.

 

 

 

Połowa listopada to idealny czas na rozpoczęcie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia... jednak nie w kwestii świątecznych porządków oraz dekorowania domu czy mieszkania - mimo obecnych już na wystawach sklepów ozdób. Każda gospodyni wie, że około 5-6 tygodni przed Bożym Narodzeniem warto pamiętać o przygotowaniu piernika, według staropolskiego obyczaju. Ciasto na piernik należy zagnieść i pozostawić, aby dojrzewało ponad miesiąc przed ważną datą, natomiast upiec je trzeba na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Zapewne każda pani domu posiada swój wielokrotnie sprawdzony, niezawodny przepis na ten tradycyjny, aromatyczny smakołyk, jednak mimo tego, postanowiłam podzielić się własną recepturą, używaną w moim domu od wielu lat. Zobaczcie sami...

 


 

MAKRAMA – znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele. Technika ponownie zyskała popularność w latach 70 XX wieku. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy, poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach.
 
Specjalnie dla Was Drodzy Seniorzy warsztaty, podczas których nauczymy się wykonywać jeden z podstawowych splotów. poprowadzi pani Monika. Zachęcam do obejrzenia filmu "krok po kroku".
 
Do wyrobu przedmiotów za pomocą techniki makramy potrzebne będą:
*14 kawałków sznurka (do makramy, wędliniarskiego, jutowego, zwartej i grubej włóczki) długości 80-100 cm,
*drewniany drążek lub gałązka znaleziona na spacerze,
*nożyczki (do ucięcia 14-stu kawałków sznurka),
*opcjonalnie drewniane koraliki,
* czas, dobry nastrój i wiara we własne zdolności manualne 🙂
 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne porady w ramach cyklu – „Drogowskazy zdrowia”, tym razem temat dotyczy przeziębienia...

 


 

 

 

 

 

 

Jesienne słońce, przecierające mieniące się odcieniami złota, brązu, a nawet purpury korony drzew, zaprasza do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zachęcam, by podczas spaceru po ogrodzie zebrać kilka kolorowych liści, które już za chwilę mogą zamienić się w piękny bukiet, stanowiący dekorację naszego domu. Podpowiem, w jaki sposób zamienić złote liście klonu w bukiet róż! Zapraszam!