Jak zachować bezpieczeństwo zimą

Kategoria: Wydarzenia 2020

Drodzy Seniorzy, przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas przemieszczania się. Pamiętajmy, że przy panujących warunkach atmosferycznych chodniki i drogi są bardzo śliskie, bardzo łatwo można się przywrócić.

Upadki skutkować mogą poważnymi urazami nie tylko kończyn ale również głowy i być szczególnie niebezpieczne zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku.
Jak zmniejszyć ryzyko poważnych uszkodzeń powodowanych upadkiem? Dzielimy się radami zaczerpniętymi ze strony internetowej www.domyseniora.pl


"Skuteczna ochrona przed upadkiem jest szczególnie ważna w przypadku osób w podeszłym wieku. Zimowa kontuzja może bardzo nadszarpnąć zdrowie seniora, stając się przyczyną inwalidztwa! Osoba starsza, która przewróci się na śliskiej nawierzchni nie znajduje podparcia, więc nie jest w stanie podnieść się o własnych siłach. Jeżeli do tego odniesie uraz, jak na przykład stłuczenie, skręcenie lub złamanie, nie wróci do zdrowa tak szybko jak osoba młodsza. Czy zatem można zabezpieczyć seniora przed upadkiem zimą?


1. Odpowiednie odżywianie
Ochrona przed upadkiem osób starszych zaczyna się już na talerzu. To z codziennymi posiłkami dostarczane są witaminy i składniki mineralne, które wzmocnią kości i stawy. Dieta seniora zimą, powinna być bogata w witaminę D, wapń oraz białko. Ich źródłem jest nabiał, czyli mleko, sery oraz jogurt naturalny. Aby dostarczyć sobie odpowiednią dawkę witaminy D, warto sięgać po tłuste ryby oraz chude mięso. Witaminy tej dostarcza także światło słoneczne, więc regularny spacer to podstawa.


2. Przegląd leków
Seniorzy często przyjmują wiele rodzajów leków, w tym także te, które dostępne są bez recepty. W okresie jesienno-zimowym warto przejrzeć je z farmaceutą lub lekarzem, ponieważ niektóre mogą wywoływać skutki uboczne, takie jak zawroty głowy lub senność. Dobrze też dowiedzieć się jak poszczególne leki oddziałują na inne. Często to właśnie ich niepożądane działanie jest powodem niepewnego chodu czy niestabilności postawy seniora.


3. Regularna aktywność fizyczna seniora
Zdrowie seniora wspierane jest przez ruch, zatem wiek nie może być wymówką dla niechęci wobec ćwiczeń fizycznych. Co więcej, aktywny senior cieszy się dobrym stanem kości, pewną postawą i dobrą koordynacją ruchową. Dzięki temu łatwiej mu utrzymać równowagę nawet na dość śliskiej nawierzchni!


4.Co założyć przed wyjściem z domu
Aktywny senior przed wyjściem z domu zimą powinien założyć odpowiednie obuwie. Dobre buty na zimę muszą mieć solidną antypoślizgową podeszwę, która nie zawiedzie ani na ubitym śniegu, ani na lodzie. Oprócz tego, warto założyć także nakładki antypoślizgowe, które wykonane są odpornej na mróz gumy i zaopatrzone w kolce oraz nity, zapewniające przyczepność na podłożu. Można je kupić w sklepach sportowych lub przez Internet, ceny zaczynają się już od 25 złotych.
Osoby, które mają problemy z chodzeniem czy cierpią na osteoporozę mogą także pomyśleć o zapobiegających zimowym urazom ochraniaczach na biodra. Są one szczególnie przydatne jeżeli już dojdzie do upadku, ponieważ specjalne poduszki rozpraszają siłę uderzenia i utrzymują ją z dala od newralgicznego punktu, co uniemożliwia seniorom złamanie stawu biodrowego. Niestety, minusem takiego ochraniacza jest cena, która zaczyna się w okolicach 100 złotych.


5. Dobre nastawienie
Naukowcy udowodnili, że strach przed upadkiem zwiększa prawdopodobieństwo przewrócenia się! Osoby starsze często także zmagają się z depresją i niepewnością, co może powodować osłabienie równowagi i niestabilność. Warto więc zadbać również o psychiczne zdrowie seniora, zapewniając mu kontakt z ludźmi w podobnym wieku. Dobrym pomysłem będą zajęcia klubów seniora czy spotkania, jakie oferują Uniwersytety Trzeciego Wieku - LICZYMY, ŻE SZYBKO BĘDZIEMY MOGLI SIĘ ZNOWU Z PAŃSTWEM SPOTKAĆ


Kiedy dzień jest bardzo mroźny, a opady deszczu obfite, nawet aktywni seniorzy nie powinni wychodzić z domu. Warto poprosić bliskich lub zaprzyjaźnionych sąsiadów o pomoc w zrobieniu zakupów, czy załatwienie bardzo pilnych spraw." /ap/