Torebka ze sznurków

Kochane Seniorki i kochani Seniorzy! Na bazie tego, czego nauczyliście się podczas robienia makramy z sercem chciałabym dzisiaj pokazać Wam, jak zrobić kopertową torebkę, która po drobnych modyfikacjach wymiarów może stać się również etui na okulary, saszetką na klucze, a po wszyscy zamka - piórnikiem lub kosmetyczką.

Do mojej torebki użyłam sznurka wędliniarskiego w pięciu kolorach.

Jeden sznurek (biały) ucięłam na długość 2 metrów - jest on moją bazą i posłuży mi do „zszycia” boków torebki.

Na nim zawieszamy pozostałe sznurki. Ucięłam sznurki na długość 3,4 metra, złożyłam na pół i przewlekłam w ten sam sposób, w jaki przewlekaniem sznurki na patyczek przy robieniu makramy z sercem. Użyłam 6 sznurków w kolorze czerwonym, 6 w kolorze niebieskim, 6 w kolorze zielonym, 6 w kolorze żółtym oraz 8 (rozdzielonych po cztery na każdą ze stron) w kolorze białym.

W sumie uzyskałam 32 pary - warto pamiętać, by liczba pojedynczych sznurków była podzielna przez 4, gdyż do podstawowego splotu używamy 4-ech sznurków.
Rozpoczynamy zaplatanie - robimy węzły płaskie, takie same, jak przy serduszku. Najpierw zawijamy sznurek prawy pod rdzeniem i nad sznurkiem lewym, a sznurek lewy nad rdzeniem i pod sznurkiem prawym.

Powtarzamy to samo w odwrotny sposób - teraz sznurek prawy idzie nad rdzeniem i pod sznurkiem lewym, a sznurek lewy pod rdzeniem i nad sznurkiem prawym.
Wykonujemy w ten sposób cały rząd. Kolejny rząd przesuwamy o dwa sznurki, i znów wykonujemy sploty na całą szerokość.

Przy trzecim rzędzie znów zaczynamy od opuszczonych dwóch sznurków, czyli powtarzamy układ z rzędu pierwszego.

W ten sposób wykonujemy kolejne rzędy. Moja torebka wymagała 45 rzędów, zanim osiągnęła oczekiwane wymiary. Torebkę będziemy „zawijać”, musimy więc wykonać dwa razy tyle „tkaniny” ile chcemy, żeby miał gotowy produkt.

Gdy mamy już odpowiednią długość, możemy się wziąć na robienie „klapki” - wykonujemy ją w ten sam sposób, co dół serca, to znaczy opuszczamy po jednym splocie z jednej i drugiej strony

Żeby ładnie zakończyć brzeg, warto wykorzystać splot żebrowy. Rdzeniem jest zewnętrzny sznurek. Wokół niego owijamy dwukrotnie (od spodu) kazdy sznurek po kolei. Staramy się, żeby nie zaciskać zbyt mocno, by kolejne „oczka” wychodziły ładnie i równo.

Sznurkiem, który był naszą bazą, łączymy boki torebki.

I voila - torebka gotowa! Frędzle ze sznurka wędliniarskiego bądź skręcanego można dodatkowo rozczesać oraz przyciąć na preferowaną długość.

Do mojej torebki odczepiłam pasek od starej, skórzanej torebki - ale taki pasek również można wykonać techniką makramy. Życzę powodzenia i przyjemnego plecenia! /ap/