Materiały do samodzielnej realizacji - styczeń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kochani Seniorzy!
 
Zadbajmy o nasze zdrowie Zachęcam do podjęcia wyzwania picia świeżo wyciskanych soków przygotowanych z owoców cytrusowych. Zima w Polsce to jak się okazuje najlepszy sezon do spożywania soczystych i baaardzo pachnących cytryn, pomarańczy, grejpfrutow, mandarynek czy limonek. Polska zima to czas w którym cytrusy transportowane są z niektórych krajów południowej Europy np. Hiszpanii czy Turcji gdzie dojrzewają. Czas ich transportu jest krótki dlatego są pozbawione dodatkowych konserwantów, które utrzymują owoce w świeżości. Inaczej jest latem kiedy to do naszego kraju trafiają owoce przewożone drogą morską z krajów Ameryki Południowej, co wydłuża czas ich transportu nawet do 5 dni wobec czego wymagają chemicznego zabezpieczenia przed gniciem.
Cytrusy, które nie tylko przepięknie pachną i smakują posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Każdy wie, że żółte cytryny to źródło witaminy C , która ma właściwości antyoksydaycjne, przeciwzapalne oraz wzmacnia odporność, co przydaje się szczególnie zimą, wzmacniają przyswajanie żelaza zapobiegając powstawaniu anemii. Wszystkim paniom dającym o urodę przypominam, że cytrusy że względu na bogactwo w witaminę B wspaniale wpływają na wygląd cery i funkcjonowanie układu nerwowego, a zawarty w nich potas reguluje ciśnienie krwi.
Drodzy Seniorzy! Zaopatrzmy się w cytrusy i już jutro wypijmy wspólnie świeżo wciśnięty sok. Przygotujmy wyciskarkę - może okazać się bardzo przydatna /ap/